Vals

Vals, “dansların kralı” olarak da adlandırılan bir dans türüdür. En belirgin özelliği, çiftlerin birbirine sıkıca tutunup bir nokta çevresinde dönerek dans etmeleridir.

Çıkış kaynağı, 16. yy ortalarında Fransa’nın Provence bölgesinde ortaya çıkan ve “Valto” olarak adlandırılan folklorik bir danstır. Hatta İngiltere Kraliçe’si I. Elizabeth’in Leicester Kontu ile bu dansı yaptığı tablo büyük ün kazanmıştır.

Vals 19. yy’ın başlarında Avusturya ve Almanya’da dans edilen bölgenin yerel farklılıklarını bünyesinde barındırarak gelişim göstermiştir. Özellikle Kuzey Avusturya’nın “Land lob der Enss” bölgesinde uygulanan dans sitili “Londler” adını alarak çok popüler omuştur.

Vals kısa süre Johann Strauss’un müziğinin etkisiyle Viyana’da ve 1812 yılından itibaren de İngiltere’de geniş kitlelere ulaşmış, aristokrasinin beğenisini kazanarak baloların vazgeçilmez eglencesi olmuştur. Günümüzde vals “Viyana Valsi” ve “Modern Vals” olmak üzere iki farklı ritim ve kategoride dünya dans literatüründe yer almaktadır.

You can leave a response, or trackback from your own site.

2 Yorum “Vals”

 1. Pelin Kunduracı diyor ki:

  Merhaba

  Ben düğün dansı olarak vals düşünüyorum, nişanlımla birlikte özel dans almak için ne kadar süreye ihtiyacımız olduğunu, ücreti ve diğer şartları öğrenebilirsem çok sevinirim. (Düğünümüze 2 ay kaldı)

  İyi çalışmalar
  Pelin

 2. www.kariha.net diyor ki:

  Hemen hemen 3-4-5 saattir geziniyorum. Nihayet güzel bir sayfa.
  İçeriği paylaşana teşekürler. Yalnız e-posta aboneliği bulamadım.
  Mevcutsa benide kaydedin.

Vals Soru Görüş ve Önerleriniz