Oryantal – Roman

oryantal-roman

oryantal-roman
Oryantal dans veya göbek dansı geleneksel bir Ortadoğu dansıdır. Batı’da daha çok belly dance, göbek dansı olarak bilinirken, Yunanistan ve Balkanlar’da çiftetelli olarak bilinir. Yapan bayanlara dansöz, erkeklere ise dansör denir.

Oryantal dans dünyanın bilinen en eski danslarının başında gelir. İslâm öncesi inançları içermektedir. Orijini, antik dönemin doğurganlık, bereket kültünde yatar. Tüm antik uygarlıklarda bereketi sembolize eden tanrıçalar görülür. Mesela, Mylitta, Isis, Ashtıreth, Ishtar, Hathor, Afrodit, Venüs ve Ceres gibi. Geleneksel olarak yalınayak yapılan bir danstır. Bu, dansçının Toprak Ana’yla direk temasının asla kesilmemesine dayanmaktadır.

Hobi sınıflarımızın kursları haftada bir gün 10 dk teneffüs dahil olmak üzere 1 saat 40 dakika eğitim ve bir başka gün de ise 45 dakika ders pratiği ile birlikte haftada 2 gündür. 1 kur kurs programımız 16 hafta sürmektedir. Kursiyerlerimiz 16 haftalık süre içerisinde haftada 1 gün 2 ders üstüste olmak üzere toplam 32 ders ile ayrıca bir başka günde de haftada bir gün 45 dakika süreli pratik saatlerine katılırlar.

1 Kişi için 16 Haftalık 1 Kur Kurs Ücreti Ödeme Şekilleri:

4 Taksitli Ödeme : 4 X 150 = 600 TL + KDV

2 Taksitli Ödemelerde %5 indirim yapılır

Taksitsiz Tek Ödemelerde %10 indirim  yapılır

 

 

Oryantal dansı kadın vücudunun özelliklerine göre tasarlanmıştır. Karın kaslarıyla, kalça hareketleriyle, göğüs hareketleriyle en iyi kadın vücuduna uygundur. Toprağa değen yalın ayaklarla, sıkı ve katı bir danstır. İnsan vücudunun akıcı, pürüzsüz, kompleks ve etkileyici hareketleri, çalkalama ve dalgalanma hareketlerinin çeşitliliği ile dansın karakteri ortaya çıkar.

Doğu dansları, batının adıma dayalı danslarından farklı olarak kasların hareketine dayalı danslardır. Dolayısıyla adımlar çok narindir ve asla zıplama olmaz, toprakla olan temas daima korunur. Yılan, kılıç, meşale, mum, peçe, tül, baston ya da sopa gibi malzemelerin dansta sıklıkla kullanıldığı görülür. Bunların her birinin birer anlamı olmakla birlikte genel olarak, sihri ve ilkel insanın korunma amaçlı kullanımı simgelerler. Bu aletlerin dansta kullanılması yörenin folklorunda da görülür.

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

6 Yorum “Oryantal – Roman”

 1. Baybars Inanc diyor ki:

  Merhaba

  Roman kursunuz nerde? Londrada yeriniz varmi?

  Tessekurler

  Baybars

 2. Ulker Ozturk diyor ki:

  Açılacak oryantal sınıfınıza gelmek istiyorum. Çarşamba ve Cuma akşamı hariç haftaiçi günler katılabilirim. Beni bilgilendirmenizi rica ederim.

 3. SprinGirl diyor ki:

  Sertifika veriyor musunuz kursu tamamlayınca derecelendirme de var mi? Lütfen bilgilendirir misiniz. Teşekkürler

  • Admin diyor ki:

   Meb Diplomalı Sınıflarımız var tamamlayınca Usta Öğretici Diplomanızı alabilirsiniz

Oryantal – Roman Soru Görüş ve Önerleriniz